Melyik áll hozzád közelebb? Szupermami, Paramami vagy Powermami?
Amikor az eső gyerekkel terhes voltam, tűpontos elképzelésem volt, hogy milyen anya szeretnék lenni. Természetesen Szupermamit állítottam példaként magam elé.
Szupermami
Ő az, aki ösztönösen elő tudja hívni magából az ősanyát. Tudja, mikor mit kell tennie az újszülöttel, sosem ideges, sosem emeli fel a hangját, akinél lakásban mindig patent rend van, és meleg vacsorával várja haza élete párját. Persze kipihent, hisz nem kell munkába mennie, egész nap csak a gyerekkel játszik, ami nem lehet olyan fárasztó. Kiegyensúlyozott, mindenre van ideje, amire csak szeretné.
Paramami
Amikor megszületettem a fiam, rájöttem, hogy az anyaság egészen másképp működik, mint elképzeltem. Nem lettem Szupermami. Meg kellett küzdenem minden csepp anyatejért. Gyakran voltam a baba születése után frusztrált, nehezen éltem meg a szülés utáni fizikai fájdalmat, gyakran voltam kócos, és főzni sem tudtam minden nap. Pláne gyerekkel főzni. Sok kérdésem és bizonytalanságom volt, előjött belőlem Paramami. Sőt az a kérdés is megfogalmazódott bennem, hogy léteznek-e egyáltalán Szupermamik, vagy csak azok gondolják felhőtlennek és könnyűnek a kisgyerekes létet, akiknek nincs is gyerekük?
Paramamiból Powermami
Sok idő és energia kellett ahhoz, hogy kezdő anyaként a magamtól elvárt irreális Szupermami szintet el tudjam engedni, és valami reális, életszerű megoldást tudjak kialakítani magam és a babám számára, és a párkapcsolati újra kapcsolódást is meg tudjam élni.
Nem is szeretnék már Szupermami lenni, aki tökéletes, sokkal inkább Powermami, aki képes tanulni, és elfogadja, hogy az anyaságom a sajátom, a bennem lévő erőforrásokat én tudom mozgósítani, aki mer igazi és őszinte lenni.
Powermami, aki
- tudja, hogy nem tökéletes és nem is akar annak látszani
- elfogadja, hogy az anyaságot is tanulni lehet, sőt kell
- tudja, hogy a gyerekének ő a legjobb anyukája
- bár sokszor gondolja, hogy a munkahelyén nélkülözhetetlen, valójában a családi szerepeiben az (ami nem jelenti azt, hogy mindent egyedül neki kellene megcsinálnia)
- tudja, hogy ér segítséget kérni, és bevallani, ha valami nem megy
- ha elront valamit, akkor nem lesz vége a világnak, és ha ezt felismeri, akkor legközelebb jobban tudja csinálni (vagy nem, de legalább próbálkozik)
- aki meri élvezni a gyerekkel otthon töltött időt,
- aki be meri vallani, ha másra is szüksége van, nem csak otthon lenni a babával és fel meri vállalni az igényeit
- aki tudja, hogy a gyerekkel otthon töltött idő gyorsan elmúlik és nem tér vissza
- aki szembe mer nézni a félelmeivel, a paramamiságával, és úgy dönt, hogy inkább Powermami lesz.
Hozzád ki áll közelebb? Szupermami, Paramami vagy Powermami? Írd meg kommentben vagy privát üzenetben!
Ha az anyává válás lelki oldaláról olvasnál, akkor a Felkészülés az anyaságra: a lélek babakelengyéje című cikk lesz a megfelelő számodra.
Még több tartalomért kövess itt is:
A cikk szerzője:

dr. Nagy Gabriella
Anya, feleség, coach, a Paramami.hu megálmodója. Találkozhatsz még velem a nagy-gabriella.hu, és az anyaknapja.eu oldalon is.